Sporte 

Reus i nervozuar: Çdo javë i njëjti m*t

Marco Reus ka hedhur poshtë pretendimet që Borussia Dortmund po vuan nga një problem i mentalitetit pasi ata barazuan 2-2 me Eintracht Frankfurt. Dortmundi dy herë lëshoi epërsinë përballë skuadrës së Adi Hutter, duke dështuar për herë të dytë në Bundesligë këtë sezon dhe duke mbetur tre pikë pas liderëve aktual RB Leipzig. Jadon Sancho dukej se kishte vulosur të tre pikët për ‘Verdhezinjët’ derisa një autogol i Thomas Delaney barazoi rezultatin vetëm dy minuta pa përfunduar ndeshje, përcjell lajmi.net. “Po më nervozon”, i tha ai Sky. “Autogoli ishte një…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Vjosa Osmani nga veriu i Kosovës, mesazh kundër ndryshimit të kufijve

Kandidatja e LDK-së për shefe të Qeverisë, Vjosa Osmani, së bashku me kreun e LDK-së në Prizren, Anton Quni, kanë vizituar disa fshatra në veri të Republikës së Kosovës. Gjatë kësaj vizite, Osmani ka dhënë mesazh kundër prekjes së kufijve, duke potencuar se integriteti territorial i Kosovës është i pacenueshëm. “Data 6 tetor do të rikonfirmojë se është vetëm një parti që i doli zot Kosovës në vitet ‘90 e do t’i dalë zot edhe sot: Lidhja Demokratike e Kosovës”, ka thënë Osmani. Në komunikatën zyrtare të lëshuar nga LDK-ja thuhet…

Lexo më shumë
Lajme 

Mungon mësuesja, shkolla “Elena Gjika” e zëvendëson me një prind

Nxënësit e shkollës fillore “Elena Gjika” të kryeqytetit, ka afër dy javë që kanë mbetur pa mësimdhënësen e tyre. Kjo, shkaku i mungesës së saj për arsye të problemeve shëndetësore të familjarëve, raporton KTV. Si zgjidhje për të mos i humbur orët e mësimit këta nxënës, drejtoria e kësaj shkolle si zëvendësim ka angazhuar prindin e një nxënëseje të klasës. Për këtë, disa prindër të fëmijëve kanë shprehur shqetësimin e tyre lidhur me situatën e krijuar, por të cilët nuk kanë dashur të flasin para kamerës. Ata ankohen se një…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Sipas Haradinajt, autostrada e Dukagjinit është punë e kryer

Kandidati për kryeministër nga ana e koalicionit AAK-PSD, Ramush Haradinaj, ka folur për projektin e Autostradës së Dukagjinit. Në një tubim në qytetin e Pejës, Haradinaj ka thënë se autostrada që e lidh Pejën, Istogun, Deçanin, Gjakovën dhe Prizrenin është e nevojshme dhe ajo do të ndodhë. Tutje Haradinaj ka thënë se çështja e ndërtimit të kësaj autostrade tanimë është e mbyllur. Ka kohë që për këtë projekt është folur shumë. Kandidatë të shumtë për deputetë janë deklaruar pro ndërtimit të kësaj autostrade por nuk pajtohen me koston. Të shumtë…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Tabela me mbiskrimin “Republika e Serbisë” brenda Kosovës

Një tabelë e vendosur në hyrje të Zubin Potokut, nga drejtimi i pikës kufitar në Bërnjak mund të hutojë të huajt. Në të u dëshirohet mirëseardhje në Krahinën Autonome të Kosovës pjesë e Republikës së Serbisë, njofton Klan Kosova. Për vendosjen e kësaj tabele nuk janë të informuara institucionet në Prishtinë, të cilat pretendojnë se e kontrollojnë në tërësi veriun e Kosovës.

Lexo më shumë
Sporte 

Barcelona e interesuar për Fabian

Skuadra e Barcelonës ka shfaqur interesim për talentin spanjoll, Fabian Ruiz. Ylli i Napoli, Fabian Ruiz, ka treguar paraqitje të jashtëzakonshme me skuadrën e tij, por edhe me Kombëtaren e Spanjës. Barca kanë pasur kontakte me lojtarin edhe gjatë verës, ku kishin edhe konkurrencën e Real Madrid, por asnjëra skuadër nuk arriti marrëveshje me lojtarin. ‘Mundo Deportivo’ bën të ditur se Eric Abidal ishte në stadiumin e Lecce për ta ndjekur nga afër lojtarin e Napolit, Fabian, transmeton lajmi.net. 23 vjeçari vlerësohet lart në Spanjë, pasi ndihmoi kombëtaren U21 që…

Lexo më shumë
Sporte 

Ronaldo nuk do të marrë pjesë ne ceremoninë e ‘FIFA Best Awards’

Cristiano Ronaldo nuk do të jetë prezent në ceremoninë e ‘FIFA Best Awards’. Sonte në Milano do të mbahet ceremonia e FIFA për ndarjen e çmimeve për lojtarët më të mirë, si dhe për formacionin e vitit. Në këtë ceremoni pritej të merrte pjesë edhe Cristiano Ronaldo, i cili ishte në top treshen e fundit në garën për çmimin e lojtarit më të mirë. Por, CR7 nuk do të jetë prezent në Milano, bëhet e ditur nga mediet italiane, transmeton lajmi.net. Më herët gjatë ditës Sarri ka bërë të ditur…

Lexo më shumë
Bota Lajme Vend 

Vritet një 15 vjeçar nga Kosova në Britani të Madhe

Një djalë 15-vjeçar me origjinë nga Kosova, i identifikuar si E. Gashaj, ka vdekur pasi është therur me thikë në një park lojërash në Slough, një qytezë pranë Londrës, të shtunën. E. Gashaj vdiq nga një plagë me thikë në gjoks, tha Policia britanike, raporton mediumi publik britanik, BBC. 15-vjeçari u gjet i plagosur në Salt Hill Park, Slough, rreth orës 18:30 të shtunën. Policia tha se një 15-vjeçar është arrestuar nën dyshimin për vrasjen e Gashajt. Një tjetër i ri, gjithashtu 15 vjeç, është liruar pas arrestimit lidhur me…

Lexo më shumë
Fun 

Lajmi i parë i rremë, kur në SHBA u njoftua për ardhjen e marsianëve

Vraponi, shpëtoni kokën, diçka e keqe po vjen! 8 dekada më parë, aktori dhe regjisori me famë botërore Orson Welles arriti të inskenonte atë që konsiderohet si mashtrimi më i madh i famshëm i shekullit të kaluar. 30 tetorin e vitit 1938, Wells dhe ekipi i tij ndërprenë transmetimin e zakonshëm, radiofonik “Columbia Broadcasting System” për një radio-dramatizim të romanit të H.G. Wells: “Lufta e botëve”.Ata që po dëgjonin megjithatë, e kuptuan ndryshe: Welles u tha se marsianët kishin mësyrë Tokën dhe situatën e bënë më të besueshme raporte si…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial