Opinione 

Të rinjët e kosovës ndjehen të lënë anash “premtime fyse në këto zgjedhje”

Në Kosovë jane disa grupe që merren me Astronomi, të cilat kanë vështirësi në realizimin e projekteve të tyre, në vendin tonë, në vendin që më shumë hargjohet në fushata zgjedhore nga kandidatë për deputet dhe kryeministër, se sa për shkencë dhe teknologji. Asena Kantarci nga komuniteti turk i Kosovës, e cila jeton në Prizren, shprehet: “Ne, rinia e Kosovës mundemi me arritë në nivelin botëror, nëse qeveritarët do krijonin më shumë kushte për punë. Ne kemi iniciativa, vullnet, dhe punojmë në këtë drejtim, por po e përsëris prap, pa…

Lexo më shumë
Bota Lajme Vend 

​Ambasada e re SHBA-së, sekretet arkitektonike të ndërtesës që shpreh përkushtimin ndaj Kosovës

Në përvjetorin e pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, më 4 korrik të këtij viti në Prishtinë u bë përurimi i ndërtesës së re të Ambasadës amerikane, e cila konsiderohet manifestim fizik i një partneriteti të qëndrueshëm në mes të SHBA-së dhe Kosovës. Ky objekt gjigant i Ambasadës amerikane në Prishtinë, që është edhe më i madhi në Ballkan, u projektua nga David Brody Bond Architects and Planners. Departamenti Amerikan i Shtetit konsolidoi misionin e tij diplomatik në Kosovë në një lokacion të  ri prej 5 hektarësh në lagjen…

Lexo më shumë
show bizi 

Afrona Dika para dasmës me Bleron, bën namin me legen e pite n’Kosovë Show

Sezoni i ri i shfaqjes televizive “n’Kosovë Show” dhe Afrona Dika dhe Blero u ftuan si mysafirët e parë të këtij sezoni. Afrona u testua nëse i di “rregullat” apo punët e shtëpisë, pak para martese. Ajo u pyet nëse di të gatuajë pite, të shërbejë çaj rusi dhe disa punë që nuset e reja dikur i bënin në shtëpi. Dika filloi të gatuajë gjatë xhirimeve dhe po ashtu i ofroi legenin me ujë Bleros, për t’i pastruar duart.

Lexo më shumë
Uncategorized 

10 Fakte interesante që duhet t’i dini për planetin Mars

– U emrërua nga romakët, është quajtur shpesh “Planeti i Kuq” për shkak të oksidit të hekurit që është i përhapur në sipërfaqe të saj, e cila i jep një ngjyrë të kuqërremtë. – Marsi është planeti i katërt nga Dielli dhe planeti i dytë më i vogël në Sistemin Diellor. Ai ka një diametër sa rreth gjysma e Tokës. Masa totale e Marsit është vetëm sa 10% masa e Tokës. – Vëzhgimi i parë i Marsit me teleskop është bërë nga fizikanti, matematicienti, astronomi dhe filozofi italian Galileo Galilei…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

Nëntë gjërat që nuk i keni ditur për Hënën

Ju ndoshta dini se: Hëna u formua pasi një objekt me madhësinë e një planeti, u përplas me Tokën rreth 4.5 miliardë vjet më parë. Por a e dini se: Lindja e hënës mund të na ketë dhënë neve ditën tonë prej 24-orësh. Ju ndoshta dini se: Hëna shpesh kthehet në ngjyrë të kuqe ose ngjyrë kafe gjatë një eklipsi hënor. Por a e dini se: Ngjyra vjen nga atmosfera e Tokës. Ju ndoshta dini se: Hëna, ashtu si edhe Toka, nuk është një sferë e përkryer; ajo fryhet lehtësisht…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

10 Fakte për shtresen e Ozonit.

-Kur u zbulua? Nga kush? dhe nga e mori emrin?Këto dhe shum fakte & kuriozitete të tjera i gjeni më poshtë. 1. Ozoni u zbulua për herë të parë nga kimisti gjerman-zviceran Christian Friedrich Schönbein në vitin 1839. 2. Ozoni është një gaz i zbehtë blu me një erë të veçantë ithët. 3. Schönbein e quajti ozonin nga fjala greke (ozein), që do të thotë (në erë). 4. Një molekulë e ozonit përbëhet nga tre atome oksigjeni. Nje molekule e oksigjenit ka vetëm dy atome. 5. Era ne perberjen e…

Lexo më shumë
Kuriozitete 

10 vende që nuk i shpjegon dot shkenca, por ekzistojnë

Ka shumë vende në planetin tonë për të cilat shkenca nuk ka një shpjegim. Vende që duken magjike  apo sikur i përkasin një bote tjetër, përcjell ‘shqip’ shkrimin. Më poshtë, vendet për të cilat nuk dihen ende se si janë formuar. Një rrjedhë e ujit në këtë vend të Minesotas nuk dihet se ku shkon. Drita në Norvegji. Akoma nuk dihet se si për çdo natë në Hessdalen në qiell shfaqen drita të çuditshme. Shpella movile në Rumani, e cila duket si një pjesë e planetit Mars. Liqeni Karachay, Rusi. nëse…

Lexo më shumë
Sporte 

​Willian dëshiron të qëndrojë në Chelsea

Sulmuesi i Chelseas, Willian ka folur për të ardhmen e tij. Willian, të cilit i skadon kontrata në fund të sezonit, ka refuzuar mundësinë për t’u larguar. Për brazilianin gjatë verës kanë shprehur interesim disa klube, ndër to edhe Barcelona. Ai tha se nuk është duke e menduar të ardhmen, por dëshiron t’i ndihmojë klubit anglez për të qenë sa më të mirë këtë sezon. “Dua të qëndroj. E di që kam vetëm një vit, por më pëlqen të luaj për Chelsean. Nuk po e mendoj të ardhmen time. Dua…

Lexo më shumë
extreme show bizi 

Kjo bukuroshe i ka të pasmet më të mira në Instagram (Foto)

Lisa Morales, modelja dhe udhëheqësja televizive e famshme, tani është në zë se ka vithet më të mira në rrjetin social Instagram, ndërsa ajo vazhdimisht mundohet ta konfirmoj këtë fakt, duke postuar foto dhe video në llogarinë e saj, ku vithet i ka në plan të parë. Dhe për këto vithe të mrekullueshme, flasin të gjithë. Në të vërtetë, shumë portale insistojnë se Lisa është ylli ‘më i madh’ i Instagramit. Por ndoshta ndokush nuk do të pajtohej me këtë konstatim, e sidomos jo adhuruesit e bukuroshes Jen Selter, e…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial