Lajme 

Haradinaj tregon pse PDK e bëri kryeministër

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka folur për rrethanat në të cilat atij iu dha posti i  kryeministrit, nga partia e koalicionit, PDK. Në një intervistë për Rubikon të KTV-së, Haradinaj tha se PDK e bëri këtë veprim që të shpëtonte veten, për të mos mbetur në opozitë. “Qysh ma kanë dhënë postin e kryeministrit. Për të mos mbetur në opozitë PDK-ja, në atë kohë, më ka ofruar këtë opsion. E kam ditur në çka po hyj”, ka thënë Haradinaj. Haradinaj ka përsëritur se nuk kthehet prapa për një koalicion të…

Lexo më shumë
Lajme 

NISMA mbledh mijëra pjesëmarrës në palestrën e sporteve në Malishevë

Kandidati për kryeministër nga koalicioni Nisma-AKR-PD, Fatmir Limaj në tubimin e sotëm me qytetarë të Malishevës premtoi se Nisma do të jetë afër atyre që kanë nevojë për mbështetjen e shtetit, teksa tha se “Bashkë për shtetin”, për fillimisht do ta mbyllë dialogun Kosovë-Serbi, ku do të del Kosova fituese. Lideri i Nisma në vendlindjen e tij, u premtoi fermerëve dhe bujqve se në mandatin katërvjeçar do të ketë zhvillim të madh në bujqësi. Limaj tha se në katër vjetët e ardhshëm bujqësia do të jetë e para në rajonin…

Lexo më shumë
Lajme 

Beqa: Bëjmë koalicion vetëm me partitë që s’na prishin me ndërkombëtarët

Kandidati për deputet nga Partia Demokratike e Kosovës, Hajdar Beqa ka thënë se partia e tij do të bëjë koalicion vetëm me partitë që nuk i prishin marrëdhëniet me ndërkombëtarët. Në një intervistë për lajmi.net, Beqa ka thënë PDK ka koalicion parazgjedhor me qytetarët e Republikës së Kosovës. “Ne nuk kemi vija të kuqe, pas zgjedhje do i shikojmë ofertat, partner i mundshëm munden me qenë subjektet politike të cilat i kanë programet e ngjashme me PDK-në dhe ato që mbështesin kauzën kundër korrupsionit e krimit, në koalicionin e ardhshëm…

Lexo më shumë
Lajme 

Votat e diasporës po i ruan Policia e Kosovës

Që nga 19 shtatori në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), kanë arritur vetëm dy mijë pako të fletëvotimeve. Ndonëse kanë kaluar 11 ditë që kur të gjithë bashkatdhetarët kanë filluar të votojnë, në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), kanë arritur vetëm dy mijë pako të fletëvotimeve. Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, ka thënë për lajmi.net, se këto dy mijë pako kanë arritur deri më datë 27 shtator, pra tetë ditë pasi që ka filluar votimi përmes postës. “Sipas të dhënave të fundit, të datës 27 shtator, kemi pranuar nga jashtë…

Lexo më shumë
Uncategorized 

Analisti tregon kush mundet ta luftojë korrupsionin në koordinim me SHBA-të

Analisti politik Faton Abdullahu ka deklaruar se Kosova ecë drejt kur bëhet pjesë e luftës globale kundër korrupsionit, të cilën e ka nisur Amerika dhe presidenti Donald Trump, por këtë luftë në vendin tonë nuk mund ta bëjë një parti e vogël, një parti hezituese, që nuk është në institucione dhe që nuk ka platformë të mirëfilltë. Abdullahu ka thënë për KosovaPress se Kosova si tërësi dhe gjithë rrugëtimi i saj është i ndërlidhur edhe me gjeo-politikën euroatlantike dhe konkretisht me gjeo-politikën amerikane, prandaj amerikanët janë shumë të interesuar që…

Lexo më shumë
Uncategorized 

Thaçi: Macron ma konfirmoi se mbetet i përkushtuar për të ndihmuar Kosovën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka njoftuar se Presidenti francez, Emmanuel Macron i ka konfirmuar se mbetet i përkushtuar për të ndihmuar Kosovën dhe tërë rajonin në rrugën e integrimit në BE dhe NATO. Përmes një postimi në Facebook, Thaçi tha se trashëgimia politike e presidentit Chirac për sigurimin e paqes në Evropë u vlerësua lart nga të gjithë dhe do të jetë gjithmonë frymëzuese. Ai ka shkruar se Kosova është krenare që është pjesë e vlerave dhe qytetërimit perëndimor. Postimi i plotë Bashkë me liderë botërorë mora pjesë në…

Lexo më shumë
show bizi 

Besa Istrefi shfaqet provokuese në fotot e fundit

Bukuroshja shqiptare Besa Istrefi ka publikuar disa foto për ndjeksit e saj, paksa provoktivive në Insagram. Ajo duket mjaft atraktive në të zeze, ndërsa vë në pah vijën trupore. Pëlqimet dhe komentet e fansave nuk kanë kanë munguar, shumë prej të cilëve e kanë komplimentuar bukuroshen për dukjen e saj. View this post on Instagram Ex look what you’ve lost 🖤 A post shared by •BESA | ISTREFI• 🦋 (@besaistrefiii) on Sep 29, 2019 at 12:41pm PDT

Lexo më shumë
Kulture 

Voglushja e cila po bën për vete mijra ndjekës në Instagram

Voglushja Emily e cila mbushi 3 vjece me 29 shtator e njohur si @emily_fashiion vjen nga nje qytet i bukur i Shqiprise, Shkodra. View this post on Instagram Happy birthday Princess +3 👑 🎂🎉🎁🎈 Oggi festeggiamo il regalo più bello che abbiamo mai ricevuto la tua nascita. Grazie per essere stata una benedizione nella nostra vita. Auguri di buon compleanno Principessa Emily 👑 • #birthday #princess +3 #ig_fashionkiddies A post shared by Princess_emily_mommy 👑 (@emily_fashiion) on Sep 28, 2019 at 11:27pm PDT Emily jeton në Itali ajo është e vogel…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Veseli nga Lipjani: Lufta ime kundër korrupsionit është e përbashkët me luftën globale të Presidentit Trump

Kryetari i PDK-së dhe kandidati për kryeministër të Kosovës, Kadri Veseli ka mbajtur tubimin kryesor zgjedhor në qytetin e Lipjanit ku ka dhënë mesazhe të forta në luftën kundër korrupsionit. Ai ka thënë se në zgjedhjet e 6 tetorit do të vendoset mes një partie sikurse PDK-ja që e forcon miqësinë me SHBA-të apo të një koalicioni që sjellë izolim dhe jo shpresë e korrupsion sikurse Mustafa-Kurti. “Zgjedhjet e 6 tetorit do të jenë kritike. Do të jenë referendum se cilin drejtim do ta merrë Kosova jonë – a do…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial