Shkence 

Sqarimi i fushës antimagnetike

Fizika simetrike, udhëtim drejt universit (6) Shkruan: Naim Krasniqi, fizikan Kurse kahja e kësaj fushe që buron nga anët anësore është e kundërt me fushën magnetike që buron nga polet magnetike, prandaj këtë fushë unë do ta quaj fushë antimagnetike ((-B) ⃖) e vet atij magneti. Marrim dy vija të fushës magnetike (A B) që kalojnë nëpër cilindrin magnetik me pole (N S), polet e të cilit janë të mbuluara me pllaka nga hekuri (A) dhe (B) (shih figurën 30). Siç po shihet nga figura, vija (a) arrin të kalon përtej…

Lexo më shumë
Shkence 

Forca e fushave magnetike jashtë poleve të magneteve

Fizika simetrike, udhëtim drejt universit (5) Shkruan: Naim Krasniqi, fizikan Përfundim Intensiteti i fushës magnetike ((B)) ⃗te të gjithë trupat qiellorë duke e përfshirë Tokën, Diellin, Jupiterin, Saturnin, Uranin, Neptunin dhe të gjithë trupat e tjerë qiellorë që kanë një fushë magnetike dhe ndodhen në Univers është dhjetëra, qindra apo mijëra herë më i madh në hapësirën në mes poleve magnetike dhe elementeve të hekurit (Fe) që i mbulojnë ato pole. Në këtë mënyrë nëpër cilindrin magnetik të tokës, diellit dhe të gjithë trupave qiellorë qarkullon një fushë magnetike me një…

Lexo më shumë
Shkence 

Pozicioni i trupave qiellorë në rrugën e qumështit

Fizika simetrike, udhëtim drejt universit (4) Shkruan: Naim Krasniqi, fizikan Vrimën në diskun e hapur e vendosim vertikalisht mbi një sipërfaqe. Tani në mes të vrimës e vendosim një sferë metalike (shih figurën 19 a). Sapo sfera hyn në vrimën cilindrike ajo magnetizohet dhe mbetet në brendësi të vrimës, duke anuar pak nga polet magnetike të veriut (N). Kjo sferë e hekurit (Fe) me çfarëdo lëvizje poshtë-lart të diskut nuk del nga vrima, ajo mund të largohet vetëm nën veprimin e një force të jashtme. Në rastin e dytë e largojmë…

Lexo më shumë
Shkence 

Pesë argumentet (Fizika simetrike)

Fizika simetrike, udhëtim drejt universit (3) Shkruan: Naim Krasniqi, fizikan Argument 1 Këtë teori që po e jap personalisht unë, e forcon edhe më shumë argumenti se deri më sot asnjëherë nuk ka ndodhur që të shpërthejë ndonjë vullkan i cili nga brendësia e tokës do të nxirrte hekur të pastër që rrjedh si uji, sepse kjo masë likide e hekurit (Fe) nuk ekziston në anët anësore të diopolit magnetik, por ekziston vetëm mbi polet magnetike të tokës. Pasi polet magnetike e tërheqin këtë masë dhe nuk lejojnë të ndahet dhe…

Lexo më shumë
Sporte 

Futbollisti më i paguar me origjinë shqiptare. Kjo është vlera e “çmendur”

Granit Xhaka është futbollisti më i paguar nga të gjithë lojtarët me origjinë shqiptare që luajnë për klobet apo kombëtaret e futbollit kudo në botqë. Në fakt, futbollisti i Arsenalit vlerësohet si futbollisti më i shtrenjtë shqiptar. Të paktën ky është vlerësimi në bazë të një studimi të realizuar nga Qendra Ndërkombëtare e Studimeve të Sportit (CIES) me bazë në Neuchatel të Zvicrës. Fakti se ka pësuar rënie në dallim nga viti i kaluar nuk e pengon futbollistin prishtinas të mbetet futbollisti me vlerën më të lartë. Mesfushori kreativ vlerësohej…

Lexo më shumë
Sporte 

E pabesueshme ,Manchester United do paguaje rroge te majme per Sanchez tek Inter??

Kiliani do të arrijë në Itali të martën përpara huazimi të tij një-vjeçar me të drejtë blerje në fund të sezonit. Sky Sports shkruan se Inter do të paguajë gjysmën e pagës së tij prej 505 mijë funteve në javë dhe mund të nënshkruajnë me të për 18 milionë euro verën e ardhshme, përcjell lajmi.net. Do të thotë që United do të paguajë çdo javë 250 mijë funte, pavarësisht se ai luan në Serie A. Sanchez, 30 vjeç, mezi pret që ta kompletojë kalimin këtë muaj, pasi kaloi momente të…

Lexo më shumë
Islam Religjion 

Islami eshte feja e parë ne botë, mbi 2 miliard myslimanë

Sipas statistikave të fundit, Islami është bërë feja më e madhe në botë. Statistikat vërtetojnë se përhapja e Islamit në vitet e ardhshme do të ndodhë me një shpejtësi të madhe. E, karakteristikë e kësaj shpejtësie është se ndonëse ndodhë, ndodhë në heshtje dhe qetësi. Kjo është e vërteta në të cilën hasin më së shumti ata që merren me studimin e çështjeve islame në botë. Shifrat që do tua lexojmë (paraqesim) në vazhdim paraqesin një befasi për shumicën prej nesh. Studimet statistikore kanë qartësuar se numri i myslimanëve në…

Lexo më shumë
Fun 

Çfarë është tek e fundit dashuria? Shkenca e ka një shpjegim ‘të fortë’

Ne të gjithë e kemi ndjerë atë në një periudhë të jetës tonë. Poetët shkruajnë mbi të, këngëtarët gjithashtu – dhe një industri e tërë është rritur rreth zbulimit, shprehjes dhe ruajtjes së saj. Por, çfarë është dashuria? Ku qëndron ajo ? Çfarë e shkakton atë? Dhe çfarë ndodh realisht në mendjet dhe trupat tanë, kur bjemë brenda ‘kokë e këmbë’ ? Edhe pse shpesh është e vështirë për ta përcaktuar, dashuria romantike përfshin zhvillimin e një lidhje të fortë emocionale – i njohur si “ngjitje” – tërheqje seksuale dhe…

Lexo më shumë
Lajme 

Tomë Gashi: Me mendje e zemër jam në Vetëvendosje

Avokati Tomë Gashi ka shprehur pëlqimin e tij për Lëvizjen Vetëvendosje. Në një intervistë në Klan Kosova, Gashi madje ka thënë se së shpejti mund ta shohim si pjesë të kësaj partie. “Me Vetëvendosjen pajtohem me të gjitha, me programin me idetë…. Për mua VV-ja paraqitet përmes kryetarit Albin Kurti. Deri më tani nuk kam pasur asnjëherë asnjë dilemë lidhur me mendimet e tij dhe me kauzat e tij”. “Unë këtë e kam deklaruar edhe me herët. Me mendje dhe zemër jam aty”. Gashi njëherit u shpreh i gëzuar me…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Haliti: PDK’ja do mbështesë qeverinë e ardhshme edhe nëse është në opozitë

Xhavit Haliti nga Partia Demokratike e Kosovës ka thënë se është i sigurt që kjo parti do të fitojë zgjedhjet e ardhshme të parakohshme. Ai në emisionin “Imazh” të televizionit publik tha se nëse PDK del në opozitë, atëherë opozitarizimin do ta bëjë në institucione dhe jo në rrugë.“Le t’i mbajnë ata vijat e kuqe. Unë mendoj që ne do të fitojmë, por edhe nëse mbesim në opozitë do ta mbështesim qeverinë e ardhshme për interesin e shtetit. Opozitën do ta bëjmë në institucione dhe jo në rrugë”, ka thënë…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial