Rrelos Shkence 

Revistat Rrelos është portë shumëdimensionale

Revistat Rrelos është portë shumëdimensionale, një qasje e hapur për publikimin e zbulimeve shkencore dhe hulumtimeve të reja në shkencë. Revista Rrelos përfaqësonë përpjekjet bashkëpunuese të shumë shkencëtarëve dhe studiuesve nga disiplina të ndryshme. Shkrimet e shkencore ndryshojn herë pas here në aspektin e specializimit sipas audiencës së synuar. RRELOS, quhet revista më e re në Kosovë, e cila ka për qëllim informimin e lexuesëve të saj rreth aktiviteteve më të reja nga vendi dhe bota për shkencat natyrore dhe ekzakte. Synimi i Revistës RRELOS është të mbaj të informuar…

Lexo më shumë
Fun 

Kreativiteti nuk ka kufij – të paktën për këta dy të rinj

Të gjithë ne mundohemi apo edhe kemi të paktën pak kreativitet në mendjen tonë. Por deri në çfarë pike jemi në gjendje ta çojmë kreativitetin tonë, aty qëndron e gjithë esenca. Me sa duket kreativiteti nuk ka kufij, për sa kohë që jeni entuziastë dhe keni vullnet si këta dy të rinj që do i shihni në videon më poshtë. Do mahniteni se çfarë kanë qenë në gjendje të ndërtojnë.

Lexo më shumë
Lajme 

Dallaveret në BIK – njerëzit e Tërnavës, avokatë e prokurorë dërgohen pa asnjë cent në Haxh

Rituali i Haxhit që konsiderohet si njëra ndër pesë shtyllat e besimit islam dhe i cili kryhet në vendet e shenjta arabe, po ua shter xhepin besimtarëve që marrin këtë rrugë, shkruan lajmi.net. Shkuarja në Haxh kushton saktësisht 4 mijë e 150 euro për person. Mirëpo, jo të gjithë do të paguajnë këtë shumë të përcaktuar nga Bashkësia Islame e Kosovës. Lajmi.net merr vesh se kryesuesi i grupit prej diku rreth 20 haxhilerësh e ka falas udhëtimin për në Qabe. Selektimi i kryesuesve të grupit dhe i atyre që nuk…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Vuçiqi paralajmëron rritje pagash e pensionesh për të punësuarit në “sistemin serb në Kosovë”

Gjithë çfarë mund të ndihmojmë, do të ndihmoujmë, ka deklaruar sot presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, duke u përgjigjur në pyetjen e një gazetari në lidhje me pozitën e rëndë “në nivel të mbijetesës” të serbëve në Kosovë e Metohi, duke paralajmëruar kështu “rritjen e sërishme të pagave e të pensioneve për të gjithë njerëzit që punojnë në sistemin serb në Kosovë e Metohi”, bën të ditur portali serb KoSSev, transmeton Koha.net. Gazetarja e TV Most në veri pasi ka renditur se “Haradinaj u mor në pyetje, u mor në…

Lexo më shumë
Fun 

Ngjashmëria me Barack Obaman i ndryshoi jetën 44-vjeçarit

Që kur Barack Obama mori detyrën si presidenti i 44-të i Shteteve të Bashkuara, në vitin 2009, Ilham Anas është bërë i famshëm për shkak të ngjashmërisë së tij me njeriun më të fuqishëm të botës. Ndërsa Anas, një babai i përulur 40-vjeçar i dy fëmijëve, është natyrisht i trembur, ai ka përqafuar rrethanat që e kanë vënë në qendër të vëmendjes. Anas ka udhëtuar në botë, duke imituar ish-presidentin amerikan. Kjo i ka sjellë atij të ardhura për t’u kujdesur për familjen e tij që jeton në kryeqytetin indonezian,…

Lexo më shumë
Kulture 

Izet Miftari historiani më aktiv

Shkruan: Fazli Muharremi Këtyre ditëve në komunën e Vushtrrisë po mbahen aktivitete të shumta në kuadër të “Ditët e Diasporës”. Historian i Vushtrrisë, z. Izet Miftari, do të hap përsëri ekspozitën “Trojet shqiptare nëpër harta historike”. Këto harta (mbi 40 harta) janë interesante dhe përfshijnë periudhën nga antika deri më 1945. Në këto harta, vizitorët mund të shohin se si kanë qenë dikur të ndara e pushtuara trojet shqiptare, por në të njëjtën kohë mund të shohin se edhe deri ku janë shtrirë trojet iliro – arbërore. Gjithashtu, mund të…

Lexo më shumë
show bizi 

Enca shumë e ‘nxehtë’ në klipin e ri

Brenda një kohe të shkurtër Enca pritet të publikoj këngën e re. Enca Haxhia po vazhdon të jetë aktive në rrjete sociale ku është duke publikuar skena të ‘nxehta’ nga klipi i saj i ri, shkruan lajmi.net. Me një postim të bërë ditë më parë ajo kishte konfirmuar se projekti i ri do të titullohet ‘Jealous’. Tani në Instastory këngëtarja ka ndarë disa pjesë të klipit ku shihet bashkë me një femër tjetër duke provokuar me të pasmet. Pas duetit me Muharrem Ahmetin ky është projekti i dytë brenda muajit…

Lexo më shumë
Fakte Kuriozitete Shkence 

9 Fakte të pabesueshme për Tokën!

Shkenca ka përparuar në nivele shumë të larta, përsa i përket çështjeve të planetit tonë dhe gjithçka rreth universit. Por, ekzistojnë disa detaje rreth Tokës që mund t’u kenë “shpëtuar”, apo i mbajnë të fshehta. Sot po paraqesim 9… fakte të pabesueshme që ndoshta nuk i dinit për planetin tonë. Kanë kaluar shumë vite, ndoshta shekuj që kur u braktis ideja se Toka është e sheshtë, si dhe koncepti se gjithkush nga ne tashmë dimë gjithçka rreth plantit tonë. Por, jeni të sigurt se dini gjithçka për Tokën? Atëherë: 1.…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial