Xhaka, Shaqiri dhe refugjatët tjerë që sot janë yje të futbollit

20 qershori shënohet si Dita Botërore e Refugjatëve.

Në futboll, si sportin më ta dashur, jo pak lojtarë në fëmijërinë e tyre kanë qenë refugjatë, duke qenë të detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre shkaku i konflikteve.

Statusin e refugjatit e kanë pasur edhe shumë lojtarë me prejardhje nga Kosova, që shkaku i agresionit serb, janë detyruar të emigrojnë në vendet e Evropës.

Në këtë ditë të shënuar, ua sjellim një listë me yjet e futbollit që kanë qenë refugjatë.

Miralem Pjanic, Bosnjë Hercegovinë

Luka Modric, Kroaci

Granit Xhaka, Kosovë/Zvicër

Victor Moses, Nigeri

Lomana LuaLua, RD Kongo

Steve Mandanda, Francë

Xherdan Shaqiri, Zvicër/Kosovë

Valon Behrami, Zvicër/Kosovë

Christian Benteke/ RD Kongo

Mahmoud Dahoud, Siri

Sadio Berahino, Burundi

Dejan Lovren, Kroaci