Rusia teston me sukses raketën supersonike, mund të udhëtojë 3 km për një sekond

Rusia ka kryer një test ushtarak me sukses të raketave të reja interceptore të saj, të synuara për të neutralizuar sulmet në hyrje të Perëndimit.

Kremlini nuk pranoi të emërojë sistemin e raketës që shfaqet në video që shpërthen nga Sary-Shagan, një sferë trajnimi anti-balistike në Kazakistan, transmeton lajmi.net.

Por besohet të jetë raketa interceptuese PRS-1M, e rëndësishme për mbrojtjen e Moskës dhe vendeve të tjera strategjike në rajon nga raketat potenciale të NATO-s ose armiqve të tjerë.

Videoja, e shpërndarë në Twitter nga Ministria e Mbrojtjes së Rusisë tregon përgatitjen e automjetit të armatosur dhe momentin e nisjes nga gjashtë kënde të ndryshme.

Ndiqeni atë më poshtë, për ta parë potencialin e raketës supersonike.