Uragani masiv i nxitur nga ndryshimet klimatike bëri që një ishull në Hawai të zhduket komplet

Një ishull i tërë në arkipelagun e Havai është i tëri nga Oqeanin Paqësor, brenda natës.

Shkencëtarët konfirmuan këtë javë se ishulli i Lindjes së Largët, u erozua shpejt gjatë stuhisë së fuqishme Walaka që goditi në fillim të tetorit, transmeton lajmi.net.

Pamjet shokuese para dhe pas tregojnë shtrirjen e rërës dhe zhavorrit që dikur qëndronte aty tani është pothuajse tërësisht e shkuar, duke lënë prapa asgjë por një skicë të zbehta të tokës nën sipërfaqe.

Studiuesit që monitoronin zonën ishin në gjendje të gjurmonin dallimet duke përdorur imazhe satelitore.

Por, edhe ekspertët nuk ishin të përgatitur për atë që gjetën pas stuhisë.

“Kam pasur një moment të vrullshëm, duke menduar” Oh Zot, është zhdukur “, tha Chip Fletcher, një shkencëtar i klimës në Universitetin e Hawaii.

“Është një gjilpërë tjetër në muret e rrjetit të diversitetit të ekosistemit në këtë planet që po çmontohet”.

Por, kur stuhia e kategorisë 4 goditi më parë këtë muaj, ishulli mori një goditje të drejtpërdrejtë. /Lajmi.net/