Lajme 

Sa i ‘frikshëm’ duket formacioni më i shtrenjtë i Premierligës

Sezoni i ri 2018/19 e ka gjetur futbollin anglez me shumë emra të rinj të lojtarëve. Ekipet e Premierligës ishin mjaft aktive në afatin kalimtar verorë. Por a është ndonjëri nga transferet në formacionin më të shtrenjtë të Premierligës në këtë sezon mund ta shihni në formacionin e përpiluar nga “Sportkskeeda”. Formacioni përfshinë lojtarin më të shtrenjtë për secilën pozitë. Portier: David de Gea – Çmimi aktual 70.3 milionë euro. Mbrojtës i djathtë: Kyle Walker – Çmimi aktual 50.2 milionë euro. Mbrojtës i majtë: Marcos Alonso Çmimi aktual 40.2 milionë…

Lexo më shumë
Lajme Vend 

Reagon edhe Kadri Veseli: Kosovës nuk i duhen veteranë dhe prokurorë mashtrues

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli në një shkrim të tij, të postuar në faqen e tij zyrtare në Facebook ka folur rreth procesit të hetimit të listave për veteranët e UCK-së, si dhe për dorëheqjen e Elez Blakajt nga pozita e prokurorit special. “Elez Blakaj, një prokuror që shteti i Kosovës ia kishte dhënë besimin, nuk pati guximin që këtë gjë ta çojë deri në fund, për çka e ka pasur mbështetjen time të plotë – si njeri, si luftëtar dhe si lider institucional e politik. Ai kishte…

Lexo më shumë
Shkence 

Më shumë se 2 miliard njerëz kanë mungesë të ujit të pijshëm, Ky numër vazhdon të rritet

Ndërsa popullsia rritet dhe ndryshimet klimatike zvoglohet sasia e ujit të embël, mungesa e ujit zë vend në qendër. Uji i freskët është thelbësor për pirjen, larjen, ushqimin në rritje, prodhimin e energjisë dhe vetëm për çdo aspekt tjetër të jetës moderne. Megjithatë, më shumë se 2 miliardë banorë të Tokës prej 7.6 miliardë banorë nuk kanë ujë të pijshëm të pastër në shtëpi, të disponueshme sipas kërkesës. Një raport i madh i Kombeve të Bashkuara, i lëshuar në qershor, tregon se bota nuk është në rrugën e duhur për…

Lexo më shumë
Shkence 

Kjo video e NASA-së për monumentet hënore është e mrekullueshme!

Një video e re e NASA-së të hënës kap pamje të sipërfaqës hënor të lëjnë pa fjalë. Dritat e diellit kalojnë nëpër hënë në këtë imazh ende nga një video spektakolare e NASA-s në sipërfaqen e hënës e krijuar me të dhëna nga Orbiteri i Lunar Reconnaissance dhe i vendosur në këngën “Clair de Lune”. LRO, i cili u lansua në vitin 2009, mat sipërfaqen hënore, duke mbledhur të dhëna që janë përdorur për të krijuar një hartë topografike të tërë hënës. Wright e përdori këtë hartë, së bashku me…

Lexo më shumë
Shkence 

A do të ndalojmë ndonjëherë së përdoruri raketat për në hapësirë?

Më 16 mars 1926 në Auburn, Massachusetts, inxhinier amerikan Robert Goddard nisi raketën e parë të lëngshme. Fluturimi zgjati vetëm 2,5 sekonda dhe përfundoi në mënyrë antikimike 181 metra larg në një fushë me lakëra të mbuluar me borë, por kjo do të ishte një nga fluturimet më të rëndësishme në histori. Nëntëdhjetë e dy vjet më vonë, raketat me karburant të lëngshëm janë norma për fluturim në hapësirë. Çdo nisje është një spektakël i vërtetë, duke ofruar testamentin përsëri dhe përsëri për potencialin kolektiv të njerëzimit për të tejkaluar…

Lexo më shumë
Islam 

PLAKA TË CILËS IU KTHYE SHIKIMI NË ARAFAT

Nuk i shkoi fare ndërmend një plakës nga Tunizi, e cila i kishte arritur të shtatëdhjetat, se do të del nga shtëpia e saj për në haxh si e verbër dhe do të kthehet nga haxhi për në Tunizi duke parë. Plaka Nefize Karmazi nga Tunizia, ishte verbëruar para një vjet e gjysmë, si rezultat i një sulmi në tru, i cili edhe ia mori shikimin dhe gjatë kësaj periudhe kjo plakë nuk shihte asgjë përpara saj. Pasi që Allahu ia kishte caktuar që sivjet të del nga Tunizi dhe…

Lexo më shumë
Fun 

Mërzia e qenit për pronarin e tij që është ndarë nga jeta (VIDEO)

Se kafshët ndjejnë thellë shoqërimin, kujdesin por edhe dashurinë që njerëzit japin për to, këtë e kemi ditur, por që ato të ndjejnë mungesë, e madje edhe tronditje të madhe deri në mërzi për ndarjen nga jeta të pronarit të tyre, kjo është shumë befasuese, së paku për njerëzit që nuk i njohin ato. Një rast i pazakontë ka ndodhur në qytetin e Vushtrrisë, 26 kilometra në veri të kryeqytetit të Kosovës, Prishtinës. Që nga e mërkura kur ka ndërruar jetë Asllan Quni Kuqani, qeni i tij është duke e…

Lexo më shumë
Kulture 

Mes detit dhe legjendës, kalaja shqiptare vizitohet nga 4 mijë turistë

Nga janari i këtij viti deri në muajin qershor, kalaja e Porto Palermos është vizituar nga rreth katër mijë turistë. Një ndër monumentet më interesante sa i përket historisë së saj dhe pozicionit ku ndodhet është edhe kalaja e Porto Palermos, në gjirin me të njëjtin emër në bregun e detit Jon. Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare në Vlorë bën me dije se nga muaji janar deri në mesin e qershorit kjo kala është vizituar nga 3753 turistë, shumica e të cilëve janë të huaj. Sipas DRKK, Vlorë, 2908 nga…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial