Elon Musk : Kreu i SpaceX

Elon Musk është një sipërmarrës i njohur më së miri në qarqet hapësinore për SpaceX, e cila u bë kompania e parë private për të transportuar mallra në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës në 2012. Që atëherë SpaceX ka zhvilluar një raketë të madhe (Falcon Heavy) dhe vazhdon punën në një kapsulë të ekuipazhit për NASA që do të fluturojnë me grupe në të ardhmen e afërt.

Një incaitor i madh i eksplorimit të Marsit, Musk ka folur publikisht për projektet duke ndërtuar një serrë në Planetin e Kuq dhe më ambicioze, duke krijuar një koloni të Marsit. Ai gjithashtu po ripërcakton konceptet e transportit përmes ideve të tilla si Hyperloop, një sistem i propozuar me shpejtësi të lartë që do të vinte në mes të qyteteve të mëdha.

Biznesmeni i lindur në Afrikën e Jugut e përshkruan veten si “inxhinier dhe sipërmarrës i cili ndërton dhe operon kompanitë për të zgjidhur sfidat mjedisore, sociale dhe ekonomike”.

Musk është gjithashtu themeluesi i kompanisë elektrike të makinave Tesla Motors. Në vitet e fundit, Musk është kritikuar për komentet periodike negative në mediat sociale, si disa komente personale që ai bëri për personelin e shpëtimit pas ofertës së tij për të ndihmuar fëmijët Thai të bllokuar në një shpellë ujit në vitin 2018. Fëmijët u shpëtuan, por pa ndihmën e Muskut .

Vitet e hershme
Musk u rrit në Afrikën e Jugut dhe fitoi bursë në degët si fizikë dhe biznes nga Universiteti i Pensilvanisë. Projekti i tij i parë pas shkollës ishte Zip2 Corp, një kompani e internetit që ofronte softuer dhe shërbime për bizneset.

“Gjërat ishin shumë të vështira në fillimin e hershëm. Nuk kam pasur para – në fakt kisha para minus sepse kisha borxhe të mëdha studentore”, kujton Musk në një ligjëratë në Stanford të vitit 2003.

Ai bënte dush në një YMCA lokale dhe ka jetonte në zyrën e tij, duke arritur të mbajë shpenzime shumë të ulëta, pavarësisht rrjedhës së tij të ulët të të ardhurave. “Pra, kur shkuam në QV-të [kapitalistët sipërmarrës], mund të themi se kemi pasur fitime pozitive ” tha ai.

Pasi Compaq bleu Zip2 për më shumë se 300 milionë dollarë në vitin 1999, Musk e ktheu vëmendjen e tij në pagesat në internet. Kjo kompani, e njohur më vonë si PayPal, u shit në eBay për 1.5 miliard dollarë në vitin 2002.

Musk tani kishte një pasuri të vogël në dorë, dhe në moshën 30 vjeçare ishte në kërkim për t’i investuar në diçka të re. Ai filloi SpaceX (Space Exploration Technologies) në vitin 2002 me plane ambicioze për të nisur një kompani të qëndrueshme, private hapsinore.
Musk ka thënë në mënyrë të përsëritur se njerëzit duhet të jenë një specie ndërplanetare për të luftuar kërcënimin e asteroideve dhe katastrofave të mundshme njerëzore siç janë lufta bërthamore apo viruset e projektuara.

Ajo që na bllokon që ta bëjmë këtë, shkruajti Musk në një copë Esquire të vitit 2008, është “problemi i qesharakisht i pabindur i raketave të mëdha dhe të shtrenjta”.

“Disi ne duhet të … të zvogëlojmë koston e fluturimit të hapësirës njerëzore me një faktor prej 100,” shtoi ai. “Kjo është arsyeja pse fillova SpaceX-in. Në të kundërtën, mendova se shanset për sukses ishin të vogla, por qëllimi ishte mjaft i rëndësishëm për t’u përpjekur gjithsesi”.

Ky problem ka qenë një nga temat e punës së Muskut që nga fillimi i SpaceX. Raketa e parë e suksesshme që kompania fluturoi, Falcon 1, mori katër përpjekje për t’u larguar nga toka para një fluturimi të suksesshëm testimi në shtator 2008.

Musk financoi SpaceX-në përmes parave të tij në fillim dhe më pas fitoi përvojë të mjaftueshme për të tërhequr miliona dollarë për NASA-n për të zhvilluar raketa dhe anijen kozmike dhe për të sjellë mallra në ISS. Ai ka marrë gjithashtu kontrata të nisjes nga entitete të tilla si Forcat Ajrore të SHBA.

Regjistrimi i kompanisë ishte një faktor në NASA që i jepte atij para për të zhvilluar anijen e Dragoit për të shkuar në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. Dragon fitoi raunde të shumta financimi në kuadër të programit të Ekuipazhit Komercial të NASA-s dhe bëri një barkë të parë në botë me Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës në 2012. Tani dërgon furnizime të rregullta në stacion.
Deri më sot, SpaceX ka arritur me sukses ulje në oqean, tokë dhe nëndetëse të fazës së parë të Falcon 9. Në mars të vitit 2018, SpaceX arriti me sukses një raketë më të rëndë, Falcon Heavy, në fluturimin e saj të parë, duke mbajtur një makinë Tesla dhe një manekin astronaut të quajtur “Starman”. Raketa shpresohej të dërgonte makinën diku drejt Marsit dhe rripin e asteroideve. Musk kishte thënë në muajt e mëparshëm se nuk kishte asnjë garanci për sukses. “Unë shpresoj se [Falcon Heavy] shkon mjaft larg në hapsirë dhe nuk shkakton dëme. Unë do të konsideroj edhe atë një fitore”, tha Musk për NASA në korrik 2017. Falcon Heavy arriti të dërgonte ngarkesën e saj në hapësirë. Sidoqoftë, edhe pse dy shtytësit e saj anësor arritën me sukses në bllokada binjake në Cape Canaveral Air Force Station, centrali i raketës së saj u rrëzua dhe u dogj.
Ëndrrat e Marsit
Musk shpesh ka thënë se rreth vitit 2002, ai shikoi orarin për kur NASA duhej të dërgonte astronautët atje dhe u shokua kur pa se nuk kishte ndonjë afat kohor. (Sot, NASA thotë se shpreson të dërgojë astronautët atje në vitet 2030). Atje kur, tha ai për Wired, ai erdhi me një ide për të bërë një mision të thjeshtë Mars “për të nxitur vullnetin kombëtar”. Ideja ishte të dërgonte një serë të vogël në sipërfaqen e Marsit, e paketuar me xhel dihidriat ushqyes që mund të hidratoheshin në ulje. Do kishim këtë fotografi të bimve të jashtëzakonshme të bimve jeshile dhe këtë prapaskenë të kuqe- jeta e parë në Mars, si aq sa dimë, dhe jeta që ka udhëtuar më së largu”tha ai. “Do të ishte një e shtënë e madhe e parave, plus ju do të merrni shumë të dhëna inxhinierike për atë që duhet për të mbajtur një serë të vogël dhe për të mbajtur bimët gjallë në Mars”. Ai përfundimisht u largua nga ideja për shkak të shqetësimeve financiare, por në vitin 2012 ai skicoi planet për të krijuar një koloni Mars, së bashku me entitetet e tjera, me 80,000 njerëz që jetojnë në Planetin e Kuq.Më pas ai rishikoi konceptin e ITS për të thënë se kolonistët do të përdorin një raketë të quajtur BFR- i njohur gjithashtu si raketa e Big Falcon. Ky raketë pritet të zëvendësojë të gjithë linjën e Falkonit dikur në vitet 2020, duke rishikuar planet e mëparshme të Muskut ku ai tha se Falcon Heavy do ti dërgonte njerzit. Vërejtjet e tij në vitin 2017 ishin premtuese sepse më vonë atë vit, administrata Trump e ngarkoi NASA-n që të shkonte në hënë para se të shkonte në Mars.Gjë që ndikoi në prerjen e kontaktave mes Musk dhe Trump.

Vizioni.info Author