Lajme Vend 

Burg e gjobë për të akuzuarin për drogë

Gjykata Themelore e Mitrovicës ka dënuar me dy vjet e gjashtë muaj burgim dhe 300 euro gjobë të akuzuarin Egzon Haxha. Prokuroria Themelore e Mitrovicës akuzonte Egzon Haxhën se më 2 nëntor 2013 rreth orës 16:45, në Mitrovicë, në lokalin e lojërave elektronike “Tekbir”, pa autorizim ka poseduar me qëllim të shitjes substanca të cilat janë shpallur me ligj si narkotik. Sipas aktakuzës, përderisa i akuzuari gjendej në këtë lokal, ai me vete kishte një çantë krahu, me ç’rast Policia gjatë kontrollit ka gjetur dhe konfiskuar substancën narkotike (marihuanë) në…

Lexo më shumë
Fun 

Orangutangu bën çdo ditë masazh për tu ringritur në këmbë

Një kopsht zoologjik në Beijing tregon përkujdesje të vazhdueshme për një organgutang duke përdorur masazh tradicional kinez. Kafsha e quajtur Pang Pang vuan nga një sëmundje që lidhet me moshën e saj të vjetër si kocka të dobëta, gjë që i shkakton vështirësi në të ecur. Para trajtimit, organgutangu mund të zvarritet vetëm për të arritur ushqimin. Stafi i kujdesit në kopshtin zoologjik shpreson se kafsha mund të ngrihet sërish në këmbë me anë të këtij masazhi pasi është një lloj mjekësie që ka trajtuar shumë kafshë. Sipas Beijing Youth…

Lexo më shumë
Rrelos 

Revista Shkencore RRELOS

Revista Shkencore RRELOS, një nga revistat më të reja në Kosovë, ka për qëllim informimin e lexuesëve të saj rreth aktiviteteve më të reja nga vendi dhe bota për shkencat natyrore, përfshirë Astronominë, Fizikën, Kiminë, Gjeografinë dhe fusha të tjera shkencore. Synimi i Revistës Shkencore RRELOS është të mbaj të informuar lexuesit në mënyrë kontinuele dhe në hap me zhvillimet më të reja nga bota shkencore në mbarë botën. Zbulimet rreth Astronomisë, Fizikës, Kimisë, Gjeografisë, botës shtazore, botës bimore, do të jenë prezente në këtë revistë në kohë reale.

Lexo më shumë
Kuriozitete 

NASA në gjyq për shkak të pluhurit të Hënës

Laura Murray Cicco ngriti një padi kundër Agjencisë Amerikane të Hapësirës NASA në Gjykatën e Qarkut të SHBA në Kanzas. Bëhet fjalë për një masë parandaluese për të përcaktuar pronësinë e grimcave të Hënës që ajo posedon në rast që ndonjë një ekipi të NASA-s të mos i bie ndërmend të thotë se mostra është e tyre. Avokati i saj, Chris McHugh tha se Laura suvenirin nga Hëna e mori nga astronauti Neil Armstrong. NASA ka kohë që pretendon se i gjithë materiali i marrë nga Hëna iu takon autoriteteve…

Lexo më shumë
Islam 

Mesyshi kalon nga nena tek femija i saj kur eshte shtatzane

Ndodh qe duke folur ne telefon nga lindja ne pernendim dhe flet per nje çeshtje dhe nuk thua MASHA-ALL-LLAH , dhe mesyshi kalon nga nena tek femija i saj kur eshte shtatzane. Mesyshi ndikon ne pune, ne floke ne pamje , ne fe, ne adhurim etj. Ne te dukshme dhe te padukshme.Ndikon ne jeten bashkshortore, ne familje e ne fis.Profeti sel All-llahu alejhi we selam ka thene, “mesyshi eshte i vertet, mund ta fusi njeriun ne varr e devene ne vorbe.)Mund te ndodhe edhe me zogjt ne ajer dhe kete…

Lexo më shumë
Islam 

Ky eshte Kryeministri im, Presidenti im!Hoxha Halil Kastrati gjate muajt te Ramazanit paska dhuru 4 mije pako ushqimore me vlere 55€, qe i bjen 220 mije euro. 46 banesa dhe shtepi ne vlere 30 mije euro, qe i bjen 1 milion e 380 mije euro.Fale Halil Kastratit dhe donatoreve vetem ne muajn e Ramazanit jane dhuru 1.5 milion euro.Nese vazhdon me kete ritem, i bjen qe mbrenda viti te jepen donacion 18 milion euro. Kjo e poshtron çdo politikane, qe thote “ia du te miren Kosoves”Kjo eshte dicka madheshtore!InfoIslame

Lexo më shumë
Islam 

Mësojeni Suren Që Ju Ndihmon Të Mos E Ndjeni Varfërinë

Es-Selamu Alejkum Ju paraqesim videon e radhës, e lusim Allahun (Subhanehu we te’ala) që të kemi dobi nga kjo që ndëgjojmë.Kush e lexon suren Vakia pas akshamit, nuk do ta ndjejë varfërinë sepse Allahu i Madhërishëm do ta shpërblej me nafakë të bollshme.Për vlerën e sures El-Vakia janë regjistruar dy transmetime:Transmeton ibn Abbasi se Ebu Bekri r.a ka thënë: “O i Dërguari i Allahut je thinjur!” i Dërguari i Allahut tha: “Më kanë thinjë sureja Hud, Vakia, Murselat, Amme dhe idheshemsi kuviret. (Tirmidhiu dhe Hakimi)Transmeton ibn Mes’udi r.a. se i…

Lexo më shumë
Sporte 

Lajm i mirë për Zvicrën, Behrami do të jetë gati për derbin me Serbinë

Valon Behrami do të jetë gati për ndeshjen shumë të rëndësishme të Zvicrës në Kupën e Botës ndaj Serbisë. Përfaqësuesja e Zvicrës të dielën mbrëmë ka marrë një barazim historik ndaj Brazilit në grupin E. Pak minuta para fundit të kësaj ndeshje, lojtari më i mirë i Zvicrës në fushë që neutralizoi Neymarin, u detyrua të lëshojë fushën. Kjo bëri që të ketë frikë te ekipi i Zvicrës, nëse Behrami do të jetë gati për Serbinë. Por, një lajm të mirë e ka dhënë doktori i ekipit kombëtar të Zvicrës,…

Lexo më shumë
Opinione 

Ndarja nga vetëvetja

Fadil Vokrri ishte njëri ndër burrat e fundit që na ka lidhë me veten. Ndërsa ne tash e sa vjet po mundohemi të ikim prej vetes, prej identitetit tonë. Në rastet e vdekjes së një njeriu, rëndom thuhet: Ai u nda prej nesh. Dhe ne, pastaj, ndahemi prej tij. Realisht, ndarja e jonë prej të vdekurit nisë që në momentin kur ai më nuk jeton. Ajo vazhdon pastaj në varreza. Nëse ka qenë njeri i mirë, që ka lënë shumë kujtime prapa vetes, shumë vepra dhe fjalë të mira, mbase,…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial