Islam 

SHTATË MREKULLITË E DYNJASË

SHTATË MREKULLITË E DYNJASË Mësuesja kërkoi nga nxënësit të hulumtojnë për shtatë mrekullitë e dynjasë. Edhe përkundër mospajtimeve mes nxënësve, shumica e tyre ishin të mendimit se këto shtatë mrekulli të dynjasë janë më të dalluarat: piramidat e Egjiptit, kopshtet e varura të Babilonisë në Irak; muri kinez në Kinë, Taxh Mahall në Indi, kulla e Ajfelit në Francë, kulla e lakuar e Pizës në Itali dhe kanali i Panamasë në Panama.Mësuesja duke i tubuar votat e nxënësve e vërejti se një nga nxënëset nuk e dorëzoi fletën e saj.…

Lexo më shumë
Islam 

Dashuri e vërtetë!

Dashuri e vërtetë! Një burrë duke bërë shaka me gruan e tij e pyeti atë: A ka ndonjë burrë më të bukur se unë? Gruaja heshti e pastaj tha: Nuk e di! Burri e pyeti: A ka ndonjë burrë më të mirë se unë?Ajo tha: Nuk e di!Burri i tha: Si nuk e di? Ajo tha: Si mund ta di kur unë të kam vetëm ty, si mund ta shikoj tjetër kënd, kur Allahu të ka përzgjedhur për mua burrë në këtë botë dhe në botën tjetër në xhenet?! dhe…

Lexo më shumë
Lajme 

Ministri i Arsimit: E kemi suspenduar zyrtaren që vodhi në Belgjikë, është Igballe Cakaj

Ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi ka konfirmuar se ndaj Igballe Cakajt është marrë masa e suspendimit menjëherë pasi është njoftuar për dyshime se ka vjedhur diçka në një lokal në Bruksel të Belgjikës. Ka thënë se tash po e pret vendimin përfundimtar të Komisionit Disiplinor. “Masa e menjëhershme që është marrë ka qenë suspendimi. Presim informata shtesë dhe tutje sipas procedurave do të jetë Komisioni Disiplinor që do të marrë vendim përfundimtar”, ka thënë Bytyqi, në një përgjigje me shkrim, për Gazetën Express. marketing Televizioni 7 nga burimet merr vesh…

Lexo më shumë
Lajme 

Humb jetën tragjikisht në vendin e punës 16 vjeçari nga Prizreni

Një rast i rëndë ka ndodhur para disa minutave në fshatin Mushnikovë të Prizrenit. Në një fabrikë të stiroporit në vendin e punës ka humbur jetën një 16 vjeçar. Lajmin për Gazetën Express e kanë konfirmuar zyrtarë nga Policia e Kosovës. “Policia ka pranuar këtë informacion bëhet fjalë për një vdekje aksidentale, njësitet relevante janë në vendin e ngjarjes. Viktima i takon gjinisë mashkullore, ka vdekur në vendin e punës”, tha policia, raporton Gazeta Express. Policia ka dal në vendin e ngjarjes dhe po merret me rastin.Siç mëson Express, makina…

Lexo më shumë
Lajme 

Edhe një ministër i AAK-së ka refuzuar të merr pagën me rritje

Pos Bedri Hamzës, edhe dy ministra tjerë të PDK’së në Qeveri kanë refuzuar pagën me rritje që e ka vendosur Ramush Haradinajt. Ata janë: Abelard Tahiri e Besim Beqaj. Pagën me rritje ka refuzuar edhe Ministri i AAK’së, Rrustem Berisha. Këta ministra nuk kanë dërguar listat e pagave, në Ministrinë e Administratës Publike, me rritje qysh ka vendosur Shefi i Qeverisë. Në këtë mënyrë del se kundër vendimit të Haradinajt është të paktën edhe një zyrtar i lartë i AAK’së. Tre ministra të Partisë Demokratike të Kosovës dhe një nga…

Lexo më shumë
Lajme 

“Rasti i 53 milionëve të Bechtel Enkas, vjedhja më e madhe deri më tani”

Ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj, i cili i dha 53 milionë kompanisë Bechtel Enka, tani po heshtë dhe pse një mal akuzash, po bëhen në adresë të tij. Madje edhe deputetë të Kuvendit të Kosovës, të cilët janë në koalicion me partinë e Lekajt, po kërkojnë arrestimin e tij, ose të ish-ministrit Lutfi Zharku, në lidhje me milionat e dhënë për Bechtel Enken. Gazetarët që hulumtuan rastin, thonë se diçka fshihet prapa kësaj shume dhe se Lekaj i fali ato para. E dyshimtë vlerësohet edhe shuma, meqë ajo fillestare ka…

Lexo më shumë
Kulture Letërsi 

Tri luftëra për një Shqipëri të vërtetë

Shkruan: Bedri TAHIRI Kur të mos jemi Të kujtojnë fëmija, Po s’e bënë ata E bën Shqipëria! Sapo mbërrita në Durrës, këmbët vetvetiu më shpien drejt e në Muzeun e ri të UÇK-së, në hotelin “DRENICA”, në odën e madhe të shqiptarisë, ku gjatë muajve mars-qershor 1998 u mobilizuan, u përgatiten dhe u nisen për në fronte mbi dymbëdhjetë mijë luftëtarë shqiptarë e të huaj. Dhe, pos Monumentit që rrezaton atdhedashuri, në një dhomë të veçantë janë ekspozuar fotot dhe dëshmitë e ndryshme të dëshmorëve të lirisë. I shikoj më…

Lexo më shumë
Islam 

Kanceri i gjirit shkaktohet nga mësyshi ?!!

Sot përhapja e madhe e kancerit të gjirit ka si shkak kryesor mësyshin, që në disa raste është shëruar me rukje. Kurse si parandalim i kësaj sëmundje është mbulimi i pjesëve të turpshme të trupit të femrës, ashtu siç e urdhëron Islami. Magjia (sihri) – edhe ky fenomen është i përhapur sikurse mësyshi dhe që prej tij rezultojnë shumë sëmundje: si trupore, shpirtërore e psikike. Si p.sh., magjia e ndarjes në mes të bashkëshortëve, duke filluar me urrejtje ndërmjet tyre dhe shejtani iu krijon iluzione, që ta shohin njëri-tjetrin të…

Lexo më shumë
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial